Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyszowcach

Zespół Interdyscyplinarny

Zespół Interdyscyplinarny

 

Przemocą domową jest każde zachowanie skierowane wobec osoby bliskiej którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy. Przemoc domowato zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciwko członkowi rodziny, naruszające jego godność oraz podstawowe prawa i wolności powodujące cierpienie i szkody.

 

Zgodnie z ustawą  o przeciwdziałaniu przemocy domowej z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249 z późn. zm.) Zespół Interdyscyplinarny stanowi istotny element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej.

Głównym celem powstania Zespołów Interdyscyplinarnych  jest koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy  domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego w obszarze gminy.

Zespól Interdyscyplinarny tworzy grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu.

Tryb i sposób powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Tyszowcach działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania określa Uchwała Nr XLVII/342/2023 Rady Miejskiej w Tyszowcach z dnia 25 września 2023 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego.

 

Zarządzeniem nr 18/2024 Burmistrza Tyszowiec z dnia 24 stycznia 2024 r. w sprawie powołania Zespołu Interdyscyplinarnego powołany został Zespół Interdyscyplinarny w składzie:
1) Diana Szala – starszy pracownik socjalny - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyszowcach,
2) Aleksandra Kościołko – członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
3) Łukasz Lipian – dzielnicowy - Posterunek Policji w Tyszowcach,
4) Magdalena Siwek – pedagog szkolny - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tyszowcach,
5) Katarzyna Nowak-Kobielarz – nauczyciel – Szkoła Podstawowa w Czartowczyku,
6) Iwona Czuchaj – nauczyciel – Szkoła Podstawowa w Przewalu,
7) Mirosława Skórzyńska – pielęgniarka środowiskowa – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tyszowcach.

 

Działania zespołu oparte są na systemowej współpracy lokalnych  instytucji, podmiotów i służb. Jego zadaniem jest m.in. integrowanie działań instytucji lokalnych i zwiększenie efektywności podejmowanych działań interwencyjnych i pomocowych w momencie zaistniałego problemu przemocy.


Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego :

1) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;

2) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;

3) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;

4) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym;

5) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.


W indywidualnych przypadkach   w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego powołuje grupy robocze.       

Do zadań grup roboczych należy :

1) opracowanie i realizacja planu pomocy rodzinie;

2) monitorowanie sytuacji rodzin objętych procedurą „Niebieska Karta” ;

3) dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.

 

Podejmowanie interwencji w środowisku, wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskie Karty ”.

Procedura ta obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” przez przedstawiciela jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia. Przekazanie wypełnionego formularza „Niebieska Karta - A” do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego następuje nie później niż w terminie 7 dni od dnia wszczęcia procedury.

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta - A” nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania, przekazuje go członkom  zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej.

Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup roboczych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.

 

Siedziba Zespołu Interdyscyplinarnego w Tyszowcach:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyszowcach

ul. Kościelna 25A,

22-630 Tyszowce,

tel. 84 66 19 346

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyszowcach

ul. Kościelna 25A

22-630 Tyszowce

tel/fax (84) 6619346

kom. 663152122

email: mops@tyszowce.pl

Godziny urzędowania: 7.30 - 15.30

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny